NAZAJ V ŠOLO V NARAVNIH RITMIH

NAZAJ V ŠOLO V NARAVNIH RITMIH

NAZAJ V ŠOLO V NARAVNIH RITMIH

Ajurvedski nasvetiNerazvrščenoSezonski nasveti

Kot odrasli in odgovorni starši se dnevno srečujemo z izzivi našega urnika številnih in večnih obveznosti, hektično padamo iz ure v uro skozi številne naloge, se skušamo čim hitreje prebijati skozi promet, da ujamemo še »tisto« za rep, pri tem smo pravi umetniki pri dirki s časom in pri reševanju tisoč zadev naenkrat. Iz tega opisa je jasno, da smo odrasli pozabili na naravne ritme, ki pa jim naši najmlajši še vedno sledijo, saj ga še niso izgubili v množici številnih opravil in tekmi s časom. Poskusimo se spomniti na nekaj pravil, katerim je v dnevu dobro slediti. Nič ne bo izgubljeno, le mi bomo bolj mirni, nekaj časa pa bomo lahko porabili za enostavne užitke v našem življenju.

 

JUTRO – MISELNI ZAČETEK DNEVA

»Zgodaj grem v posteljo in zgodaj vstanem« sledi pravilu biološkega ritma. Ko je bila hčerka v osnovni šoli, sem kot mama svojo jutranjo rutino prilagodila njej. Ponavadi sem vstala vsaj eno uro pred njo, da sem dokončala nekaj manjših opravil, naredila nekaj vaj iz joge in se posvetila meditaciji. Zjutraj sem in se še vedno tudi stuširam in oblečem čista oblačila. Pred čiščenjem zob pa ne pozabim ostrgati jezika s posebnim ajurvedskim bakrenim strgalom. Po jutranji rutini v kopalnici sem nežno prebudila hčerko na način, da sem ji nežno pogladila lase in ji v nežnem glasu voščila dobro jutro, da prebujanje ni potekalo stresno. Ob jutrih je pri nas vedno igrala nežna, meditativna glasba. Takoj zatem sem spila toplo »limonino vodo«, obvezen ajurvedski začetek dneva za čiščenje prebavnega trakta za moj tip doše. Nato sem skupaj s hčerko zajtrkovala, ponavadi kaj lahkega. Včasih so bile to samo maline ali borovnice, pozimi pa tudi kaj bolj konkretnega, kot so ovsena kaša ali kvinojina kaša, dostikrat pa je že na jutranjem jedilniku tudi ajurvedska očiščevalna jed, kitchari. Jutra, ko smo hiteli in prehitevali  sami sebe, so se skoraj vedno končala z jokom ali kričanjem.

»Dnevna rutina je absolutno nujna za radikalne spremembe v telesu, umu in duhu. Rutina prinaša ravnotežje in uravnava posameznikovo biološko uro, pomaga pri uravnavanju prebave, absorpcije in asimilacije, poveča samopodobo, disciplino, mir, srečo in dolgost življenja«.

 

SREDINA DNEVA – S SEBOJ IMEJTE »PAMETNO« KOSILO

Hrana, pripravljena po ajurvedi uravnoteži delovanje telesa in je hkrati lahko tudi učinkovito zdravilo. Kosilo naj bo največji obrok v dnevu, ker je takrat naš prebavni ogenj najmočnejši, oziroma, če se izrazim v zahodni terminologiji, takrat, ko so naši encimi najbolj dejavni. Kosilo naj bo med 11. in 15. uro. Izogibajmo se procesirane hrane, saj je v njej polno različnih aditivov in kemikalij, nekateri med njimi so zelo nevarni za naše zdravje. Za razliko od sveže pripravljene hrane, procesirana hrana nima »prane« ali življenjske sile, ima »napačno« energijo, ki lahko vznemiri in moti gibanje naše, dobrodejne energije v našem telesu. Sveže pripravljena hrana vzdržuje ravnotežje v telesu, je lažje prebavljiva in telo lažje absorbira hranila iz nje.

Naše dragocene najmlajše bo sveže pripravljen obrok ojačal, da bodo dovolj močni za vse umske izzive šolskega dne. Zjutraj lahko hitro pripravite riž, stročnice in različno zelenjavo, ter obrok shranite v termo posodo, ki jo otrok lahko nese v šolo.

POPOLDNE – ČAS ZA OBNOVO MENTALNE ZALOGE

Starši, kar vam polagam na srce, naj se otrok ne obremenjuje z mnogimi izven šolskimi aktivnostmi. Popoldne naj bo čas za obnovo in dekompresijo telesa. Pustimo otroku prostor, da lahko razvije in uporablja domišljijo in se poveže z danim trenutkom. Po šoli naj bo čimveč zunaj, na svežem zraku, za malico pa mu dajte kos svežega sadja. Po ajurvedskih principih sadja ne mešamo z ostalo hrano, obrok sadja naj bo samostojen. Medtem, ko pripravljamo lahko večerjo, naj otroci zaključijo z učenjem in nalogami pred 18. uro popoldne, saj po tej uri možgani potrebujejo počitek. Čimvečkrat večerjajte skupaj z otroci in se pogovarjajte o prijetnih trenutkih vašega in njihovega dneva.

 

VEČER – ČAS ZA PRIPRAVO NA MIREN SPANEC

Med 18. uro in 22. uro je »kapha« čas dneva, ki nas pripravlja na spanje. Po 18. uri je čas za odklop od dnevnih aktivnosti in elektronike, je čas, ki ga lahko kvalitetno preživimo s svojimi ljubljenimi. Če si ne vzamemo časa za dekompresijo našega telesa, bo tudi naš spanec manj kvaliteten. Slabši spanec manjša sposobnost razmišljanja in poteka mentalnih procesov. Z otroci preberimo zanimivo knjigo ali pa se poigrajmo v njihovi najljubši igri. Ne pozabite, to so najbolj dragoceni trenutki v njihovem in vašem življenju, ne zamudite jih! Sproščen večer bo pomagal pri dobrem spancu in zgradil močne družinske vezi.

Starševstvo je izziv – tudi pri doseganju naravnih ritmov dneva. Seveda bodo dnevi, ko ne bomo mogli pričeti dneva v mirnem umu, zapakirati našemu otroku »pametnega« kosila ali se hvaležno zazibati v spanec. V teh malo bolj obremenjujočih dnevih pa se le vzemimo trenutek za samoreflekcijo in razmislek, kje bi lahko naredili drugače in bolj bližje naravnemu ritmu. Na srečo je jutri nov dan, da pričnemo znova.

 

 

 

 

Title

Go to Top